W czasie niskich stóp procentowych oraz braku możliwości skutecznego oszczędzania w banku, Polacy chętnie przerzucili się na inwestycje w nieruchomości. Mając nawet niewielką sumę pieniędzy decydują się na zakup mieszkania, które będzie pod wynajem lub jako lokata kapitału zabezpieczy przyszłość swoją lub swoich dzieci. Często takie zakupy wspierane są kredytem hipotecznym, o czym wiedzą banki i bardzo chętnie te produkty promują. Na co obecnie możemy liczyć wybierając kredyt mieszkaniowy?

Wybór kredytu oraz możliwość zakupu mieszkania

Bardzo duża liczba inwestycji deweloperów, co szczególnie widać w dużych miastach sprawia, że rynek budowlany bardzo mocno się rozwija. Wybór mamy zarówno w nowych mieszkaniach oddawanych w stanie deweloperskim jak i na rynku wtórnym gdzie także ruch w ogłoszeniach nie słabnie. Zakup mieszkania to zawsze dobry krok, na który warto się zdecydować.

Oczywiście osób które w 100% finansują kupno z własnych oszczędności jest niewiele (choć z roku na rok takich osób przybywa), większość kupujących decyduje się wesprzeć zakup kredytem hipotecznym. Czy to dobre rozwiązanie? Tak, ponieważ ten produkt jest najtańszym produktem finansowym na rynku. Mamy na myśli oprocentowania oraz dodatkowe koszty.

Związane jest to z formą finansowania, gdzie pożyczamy wprawdzie dużą kwotę, ale jej spłatę rozkładamy na równie długi okres czasu. Dodatkowo zabezpieczeniem takiego kredytu jest nasza nieruchomość, ponieważ bank jest jej właścicielem. Jest wpisany do księgi wieczystej tzw. hipoteki.

Główne czynniki składające się na koszt kredytu hipotecznego to marża, oprocentowanie, opłata przygotowawcza, koszt dodatkowych ubezpieczeń np. ubezpieczenie zdrowotne czy od utraty pracy.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego czyli marża i reszta

Pieniądze złotówkiOprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z marży banku oraz oprocentowania wyliczanego na podstawie WIBOR (w przypadku kredytów w złotówkach). Z pewnością wpływ mamy przy podpisywaniu umowy kredytowej na wysokość marży, często można negocjować z bankiem i zakładając dodatkowe produkty takie jak konto osobiste czy karta kredytowa, marże takiego kredytu można obniżyć. Nie zawsze jednak jest to możliwe.

Z reguły oprocentowanie wynosi ok 5-6% lub nawet mniej, co jest bardzo niską stawką. Porównując do tradycyjnych kredytów gotówkowych gdzie oprocentowanie to co najmniej 10%, jest to bardzo korzystna stawka.

Decydując się na kredyt hipoteczny warto wziąć pod uwagę kilka ofert, porównać je ze sobą, sprawdzić dodatkowe warunki i promocje. Chcąc ułatwić taką decyzję, przedstawiamy listę banków które obecnie oferują na dobrych korzystnych ofertach kredyty hipoteczne. Możesz złożyć wniosek, bank się z Tobą skontaktuje i dowiesz się aktualnych szczegółów. To nic nie kosztuje, a może ułatwić bardzo mocno decyzję. Także przyszłościowo pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych na opłatach.

 

Lista kredytów hipotecznych – banki

Warto odwiedzić także portal finansowy kalkulatorkredytowyonline.pl przedstawiający listę kredytów hipotecznych z aktualnych bankowych promocji. Możesz w łatwy sposób przejrzeć co oferuje dany bank.